Ubezpieczenie kredytu gotówkowego czy warto

Banki oferując kredyty gotówkowe, mogą wymagać dodatkowego ubezpieczenia lub pozostawić wybór kredytobiorcy. Często stosowana jest także praktyka udzielania kredytu na promocyjnych warunkach tylko w przypadku jego ubezpieczenia. Jak zdecydować czy ubezpieczenie będzie korzystne?

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – co obejmuje?

W ramach ubezpieczenia kredytu gotówkowego można zabezpieczyć się na wypadek utraty pracy oraz nagłego zachorowania. Jakie ograniczenia stosują firmy w ogólnych warunkach ubezpieczenia?

Okres karencji trwający zazwyczaj 60 – 90 dni. Ubezpieczenie zaczyna obowiązywać po jego upłynięciu.

Rodzaje chorób objętych ubezpieczeniem są określone w warunkach ubezpieczenia. Ubezpieczyciel spłaci część lub całość kredytu tylko pod warunkiem zachorowania na jedną z wymienionych chorób.  Może się okazać, że ubezpieczyciel uwzględnił rzadko występujące choroby, a pominął np. zawał.

Warunki utraty pracy są także ograniczone do określonych sytuacji. Zazwyczaj utrata pracy nie może nastąpić z winy kredytobiorcy lub np. za porozumieniem stron. Wypłaty świadczenia nie spowoduje także wygaśnięcie umowy na czas określony. Może się zdarzyć, że przed podjęciem decyzji o uruchomieniu środków z ubezpieczenia, kredytobiorca będzie musiał okazać potwierdzenie zarejestrowania jako bezrobotny.

Ubezpieczenie a koszty kredytu

Dla banku ubezpieczenie kredytu zawsze będzie korzystne bez względu na warunki. Koszt kredytu objętego ubezpieczeniem zawsze będzie wyższy. Dlatego banki oferują promocyjne warunki dla kredytobiorców wybierających ubezpieczenie. Przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić, czy warunki promocji są rzeczywiście atrakcyjne. Po przeliczeniu może się okazać, że kredyt w promocji z ubezpieczeniem jest i tak droższy.

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Zawsze należy indywidualnie przeanalizować sytuację. Na pewno bardziej uzasadnione będzie ubezpieczenie kredytów długoterminowych. Ubiegając się o kredyt, warto zapytać w banku czy jest możliwe skorzystanie z oferty poza bankiem. W ten sposób można ubezpieczyć się na atrakcyjniejszych warunkach.]

>>>Zobacz kalkulator kredytu gotówkowego<<<

Dowiedz się więcej o maksymalnych kosztach kredytu.