Maksymalne koszty kredytu gotówkowego

Z roku na rok można zaobserwować, iż przybywa coraz więcej klientów banków. Spora część z nich decyduje się na wzięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki w banku. Jednak niewiele osób wie, iż aktualne uregulowania prawne chronią nie tylko interesy instytucji finansowej, ale także interesy kredytobiorcy. Dotyczą one w głównej mierze maksymalnych kosztów przy udzieleniu pożyczki. Zatem warto wiedzieć jaka jest górna granica kosztów wzięcia pożyczki bądź też kredytu.

Zobacz kalkulator kredytu gotówkowego.

Ustawa antylichwiarska – czym jest i czego dotyczy?

W celu ustalenia maksymalnych kosztów dla pożyczki udzielanych przez instytucje pozabankowe osobom fizycznym rząd polski zdecydował o wdrożeniu zapisów ustawy antylichwiarskiej. Motywem powstania tej ustawy był fakt, iż instytucje pozabankowe coraz częściej podwyższały realny koszt pożyczki czy też kredytu. Zniechęcało to wielu klientów do zadłużania się w tych instytucjach.

Według aktualnych zapisów prawa każda pożyczka udzielana przez instytucję pozabankową osobie fizycznej do kwoty 255 550 złotych podlega takim samym regulacjom jak kredyt konsumencki udzielany przez instytucje finansowe takie jak banki. W praktyce oznacza to, iż instytucje pozabankowe nie mogą zwiększać opłat za udzielenie pożyczki czy też kredytu poza maksymalne koszty określone w ustawie.

Jakie ograniczenia nakłada ustawa antylichwiarska?

Ustawa antylichwiarska ustala nowe zasady dotyczące maksymalnych kosztów udzielanych pożyczek oraz kredytów. Najważniejsze zmiany dotyczące udzielania kredytów i pożyczek dotyczą:

  • Limit opłat dodatkowych w przypadku zakupów ratalnych będzie wynosił maksymalnie 45% kwoty pożyczki w skali roku.
  • Dodatkowe opłaty a udzielenie pożyczki „chwilówki” będzie wynosiły maksymalnie 45% w skali roku i 22% w skali miesiąca.
  • Zabezpieczenie pożyczki nie będzie mogło przekroczyć kwoty pożyczki o więcej niż 45% całkowitej wartości nieruchomości.
  • Zakupy ratalne rozłożone na okres do 6 miesięcy będą kosztowały maksymalnie 32,5% doliczane do wartości zakupu z dnia jego sprzedaży.
  • Do opłat dodatkowych nie będzie można cały czas doliczać takich kosztów jak ubezpieczenie czy marża lub prowizja za udzielenie pożyczki.