Kredyt na wesele – czy warto i na co zwrócić uwagę

Ślub i wesele to ważne i niepowtarzalne wydarzenie w życiu każdej pary. Każda z nich chce, aby uroczystość odbyła się z wielkim hukiem, w urokliwym miejscu, przy dobrej muzyce i pysznym jedzeniu. Niestety, to wszystko kosztuje, a młodzi ludzie często nie mają środków na urządzenia wesela marzeń. Co wtedy pozostaje? Czasami pomagają rodzice, ale i oni nie zawsze mają potrzebne środki. W takiej sytuacji wiele par decyduje się na wzięcie kredytu na pokrycie kosztów wesela. Czy to dobry pomysł? Jakie mogą znaleźć oferty?

Większość par urządza wesele na kilkadziesiąt – sto osób, zdarzają się również uroczystości na 200-300 osób. Średni koszt wesela na 100 osób to około 30-40 tys. zł. Oczywiście należy do tego doliczyć jeszcze ubiór pary młodej, ewentualną podróż poślubną i inne dodatkowe koszta. Można zrezygnować z tych wydatków i zdecydować się na skromną uroczystość dla najbliższej rodziny, ale mało którzy młodzi się na to decydują. Wolą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w banku i cieszyć się udaną uroczystością.

Zobacz ranking kredytów gotówkowych.

Kredyt na ślub – czy to rozsądna decyzja?

Młoda para, która dopiero zaczyna wspólne życie, potrzebuje sporo pieniędzy na wspólny start. Często musi wynająć mieszkanie, dochodzą koszty utrzymania i rata kredytu ślubnego. Wiele par planuje kupić mieszkanie, a posiadając już jeden kredyt, mogą nie mieć odpowiedniej zdolności kredytowej. Dobrym rozwiązaniem może być częściowa spłata kredytu z pieniędzy otrzymanych w prezencie ślubnym. Warto wybrać kredyt gotówkowy, który można w dowolnym momencie spłacić, nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych kosztów.

Co oferują banki?

Para, która potrzebuje pieniądze na zorganizowanie wesela ma do wyboru kredyt lub pożyczkę. Lepszym wyborem będzie pożyczka, ponieważ można ją otrzymać na dowolny cel, nie wymaga wielu formalności. Bardzo istotny jest wybór banku. Warto dokładnie rozeznać się z ofertą banków i wybrać tą najkorzystniejszą. Biorąc pożyczkę, należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na:

  • prowizję,
  • RRSO, im niższe, tym lepiej,
  • okres spłaty kredytu,
  • oprocentowanie
  • możliwość szybszej spłaty kredytu
  • koszta dodatkowe, np. ubezpieczenie.

Często banki oferują promocje, warto rozejrzeć się i znaleźć taki, który będzie proponował jakieś ulgi. Kredyty gotówkowe są wygodne, można je otrzymać nie wychodząc z domu, nie wymagają dużo formalności. Najczęściej wystarczy zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wysokości dochodów lub wyciąg z konta bankowego z ostatnich trzech miesięcy. Bardzo pomocne są rankingi kredytów gotówkowych, dostępne w internacie. Dzięki nim można porównać raty, poznać oponie klientów. Jeżeli młoda para potrzebuje większą kwotę, może zainteresować się kredytem. Należy pamiętać, że do uzyskania kredytu potrzeba więcej czasu, wymagane jest więcej formalności, ale oprocentowanie jest niższe niż pożyczki, raty można go spłacać przez dłuższy czas.  Oprócz banków pożyczki oferują również firmy pożyczkowe. Może to być dobre rozwiązanie dla par, które potrzebują niewielką kwotę i spłacą ją w krótkim czasie, najczęściej w przeciągu miesiąca. Jeżeli spłata opóźni się, naliczane są wysokie odsetki.

Większość banków posiada na stronach internetowych kalkulatory rat (sprawdź kalkulator kredytu gotówkowego). Dzięki temu, wpisując potrzebną kwotę, można sprawdzić wysokość rat i oprocentowanie. Warto pamiętać, że im dłuższy jest okres spłaty kredytu czy pożyczki, tym niższe raty, ale za to wyższy całkowity koszt.

Czy warto brać kredyt na wesele?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda para musi zdecydować, czy chce wchodzić w nowe życie z kredytem, czy woli zacząć życie bez rat, ale i bez urządzenia wymarzonego wesela. Część młodych ludzi woli zaciągnąć kredyt na mieszkanie czy samochód, dlatego każda para musi podjąć decyzję indywidualnie i wybrać to, co jest dla niej najważniejsze.