Kredyt gotówkowy – co trzeba sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Kredyt gotówkowy – co trzeba sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Banki i instytucje pozabankowe w swoich działaniach ograniczone są przepisami prawnymi, warunkującymi rzetelną i uczciwą pracę w stosunku do osób, ubiegających się o kredyt lub pożyczkę. Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o Kredycie Konsumenckim, z późniejszymi zmianami oraz akty prawa wykonawczego, czyli rozporządzenia, określające szczegóły powstały po to, by chronić konsumentów przed praktykami instytucji finansowych, niekorzystnymi z obiektywnego punktu widzenia. Reklamy kredytów gotówkowych zachęcają do skorzystania z ofert typu 0% oprocentowania, tworząc w ten sposób złudne poczucie bezkosztowości zadłużenia. Nie zawsze jednak ile pożyczamy, tyle musimy oddać. W praktyce kredyty gotówkowe są obciążone wieloma opłatami, których należy być świadomym przed podpisaniem umowy.

Jaki będzie rzeczywisty koszt kredytu gotówkowego?

Jeżeli oprocentowanie kredytu jest niskie, warto sprawdzić wartość RRSO. Jest to skrót od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która oprócz wartości oprocentowania bierze pod uwagę również dodatkowe koszty zobowiązania, a wartość obliczana jest w skali roku. Na podstawie wartości RRSO można porównywać oferty kredytowe. Warto sprawdzić również stricte wysokość oprocentowania, które w skali roku nie może przewyższyć czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, czyli obecnie 10%.

Przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy koniecznie należy sprawdzić, jak ma się stosunek wysokości rat do okresu spłaty. Zdarza się, że okres spłaty jest wydłużany po to, by obciążyć klienta wyższym oprocentowaniem w skali roku. Warto wziąć pod uwagę wysokość opłat dodatkowych, w tym kosztów przygotowawczych, ubezpieczeń oraz prowizji za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Sprawdzić koniecznie należy wysokość zabezpieczenia kredytu. Kwota lub wartość zabezpieczenia nie powinna znacznie przekraczać wartości pożyczki. Należy pamiętać, że podpisując umowę o kredyt pod zastaw, zastawianą nieruchomość lub ruchomość można stracić w przypadku utraty płynności w spłacaniu zobowiązania.

Zobacz kalkulator kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy – zanim złożysz podpis na umowie

Koniecznie należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy o kredyt gotówkowy. Wszelkie niejasności i niezrozumiałe terminy powinny zostać objaśnione przez pracownika instytucji. Można skonsultować się z osobą, znającą się na finansach lub prawie. Uważnie należy zapoznać się z załącznikami do umowy oraz sprawdzić, czy zawarto na niej prawidłowe dane. Klient ma prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni, będzie musiał oddać pożyczoną kwotę, natomiast instytucja – pobrane opłaty. Nie trzeba podawać przyczyny, a bank nie może naliczyć dodatkowych opłat.