Kredyt dla obcokrajowca – wszystko, co musisz wiedzieć

Otwartość świata sprawia, że coraz częściej decydujemy się na przeprowadzkę do innego kraju. Ze względu na to, że Polska dynamicznie się rozwija, nie brakuje w naszym państwie cudzoziemców, którzy osiedlają się tutaj na stałe. Z roku na rok wzrasta również liczba obcokrajowców składających wnioski o kredyty gotówkowe. Jakie warunki muszą spełniać osoby z innych krajów, jeżeli chcą uzyskać kredyt w Polsce? Odpowiedź na to pytanie przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca — najważniejsze informacje

Wbrew pozorom warunki przydzielania kredytów gotówkowych cudzoziemca są podobne do tych kierowanych w stronę rodaków. Przede wszystkim należy posiadać: pesel, stałe i udokumentowane źródło dochodów (w Polsce), polski adres zameldowania oraz kartę stałego pobytu. Zdarza się, że niektóre banki będą wymagały dodatkowych dokumentów, o których wspominamy poniżej. Jednak należy pamiętać również o tym, iż nie każda instytucja finansowa posiada oferty kredytów gotówkowych dla obcokrajowców.

Wymagane dokumenty

Wiele banków wprowadziło obsługę klientów w języku ukraińskim oraz rosyjskim, ponieważ obywatele zza wschodniej granicy, najczęściej decydują się na kredyty gotówkowe w Polsce. Oczywiście nie jest to reguła, dlatego, zanim złożymy wniosek, warto wiedzieć, jakie jeszcze dokumenty, mogą okazać się przydatne. Podsumowując niezbędne będzie:

  • Posiadanie karty stałego pobytu (czasami wizy),
  • Zameldowanie w Polsce,
  • Udokumentowany dochód,
  • Pesel,
  • Raport kredytowy z kraju pochodzenia,
  • Paszport,
  • Polski rachunek bankowy.

Nie należy zapominać także o tym, jak ważna są historia oraz zdolność kredytowaWarto szczególną uwagę zwrócić także na ważność paszportu, który dla wielu banków stanowi ważniejszą wartość, niżeli dowód osobisty.

Wszystko zależy również od tego, na jaki cel będą potrzebne nam dodatkowe środki pieniężne. Należy również wspomnieć o tym, że w przypadku, gdy decydujemy się na kredyt hipoteczny dla obcokrajowców konieczne będzie także zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych na zakup nieruchomości, który należy dołączyć do wniosku kredytowego.