Jakie kredyty gotówkowe biorą Polacy – raport BIK?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) opublikowało już najnowsze dane dotyczące sprzedaży kredytów w Polsce – https://media.bik.pl/informacje-prasowe/477437/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-12-19. Dzięki szczegółowemu raportowi możemy się dowiedzieć jakie kredyty gotówkowe biorą Polacy. Na jakie kwoty je zaciągają i czy zadłużenie Polaków względem poprzednim lat i miesięcy rosło, czy spadało.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak sprawdzić BIK, zobacz ten artykuł: https://akademiakredytu.pl/jak-sprawdzic-bik/

Kredyty, jakie zaciągaliśmy w 2019 r.

Listopad 2019 r. to w porównaniu do analogicznego miesiąca roku 2018 wyraźny, bo aż 5 % spadek ilości branych kredytów konsumpcyjnych. Banki i SKOK-i udzieliły ich na kwotę 6,781 mld złotych. To i tak stanowi pięć procent mniej niż w okresie poprzednim. O 1,4% zmniejszyła się też ilość kredytów na kartach kredytowych. Co ciekawe, listopad 2019 był też miesiącem dużego wzrotu udzielonych nam kredytów mieszkaniowych (o prawie 10%).

W ujęciu niemal całego roku 2019, a dokładniej od stycznia do listopada spadek ilości zaciaganych kredytów gotówkowych (czysto konsumpcyjnych) wyniósł w sumie -0,9% w stosunku do roku 2018. Nie jest to różnica znacząca, ale po przeliczeniu na złotówki, zmienia się już zdecydowanie.

BIK zwraca tu uwagę, że mimo spadku procentowego, wartość udzielanych Polakom kredytów była kwotowo większa. Wzięliśmy ich mniej, ale na większe sumy. Ten wzrost to aż +5,5%. W ujęciu rocznym na dużym plusie jest również dynamika wzrostu zadłużeń na kartach kredytowych. Tutaj sumy wzrosły o nowych 20%.

Kredyty gotówkowe i ratalne (konsumpcyjne)

Najpopularniejsza pula kredytowa, czyli kredyty mało i wysokokwotowe zaliczające się do typowo konsumpcyjnych, odnotowały dynamiczny wzrost w czasie styczeń-listopad 2019. Kredyty wysokokwotowe czyli te zaciągane na sumy powyżej 50 000 zł, wzrosły o +6,4%. To wyraźnie pokazuje, że tendecja do ich wyboru rośnie. Średnia w skali kraju jest nieco bardziej optymistyczna, bo wynosi dla kredytów o wysokiej kwocie, ale wciąż gotówkowych: -1,6%. To dane porównując listopad 2019 i 2018. To znaczy, że średnio zadłużalismy się na 10 645 zł.

Mimo całościowego wzrostu zaciąganych przez Polaków zobowiązań BIK zauważa, że ryzyko tego portfela kredytowego na szczęście wciąż utrzymuje się na bezpiecznym, i raczej niskim poziomie szkodowości. To znaczy, że jeśli Polacy nie będą gwałtownie tracić pracy, a ceny nie poszybują w górę to dadzą radę uregulować w terminie swojego zobowiązania z półki kredytów gotówkowych.