Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jeżeli jesteśmy konsumentami i zależy nam na otrzymaniu kredytu, powinniśmy zadbać o swoją zdolność kredytową i sprawić, by była ona jak największa. To kluczowy parametr, który biorą pod uwagę banki, kiedy podejmują decyzję o tym, czy nam zaufać. Zobaczmy, jakie czynniki brane są pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej oraz jakie działania powinniśmy podjąć, aby ją poprawić.

Zobacz czym jest zdolność kredytowa.

Jakie wartości biorą pod uwagę instytucje oceniając zdolność kredytową?

Niestety, nie ma zamkniętego katalogu współczynników, które muszą być brane pod uwagę. Jeżeli jednak spojrzymy globalnie, większość z nich będzie się powtarzała bez względu na to, w jakim banku będziemy się ubiegali o kredyt. Co zatem najczęściej oceniają banki:

  • wiek klienta – na pewno nie mniej niż 18 lat, ale czasami nawet 21,
  • stan cywilny – osoby samotne mają mniejszą zdolność kredytową,
  • wysokość dochodów i ich źródło – pod uwagę brane są jedynie dochody z „legalnych” źródeł,
  • podstawa naszego stosunku pracy – im trwalsza, tym szansa na kredyt większa,
  • wysokość miesięcznych wydatków – banki oceniają to, czy jesteśmy związani innymi kredytami i jaką część naszego budżetu one pochłaniają,
  • wynik weryfikacji finansowej Klienta w Biurze Informacji Kredytowej – fakt, czy byliśmy wcześniej notowani, jako dłużnik.

Oczywiście tylko najbardziej popularne z istotnych czynników. Inne, z jakimi możemy się spotkać to liczba osób w gospodarstwie domowym czy rodzaj oferowanych zabezpieczeń.

Czy mam wpływ na swoją zdolność kredytową?

Zdecydowanie tak i to większy, niż wydaje się większości ludzi. Oto najprostsze sposoby poprawy swojego wizerunku w oczach potencjalnego kredytodawcy:

Spłacamy swoje długi i regulujemy sytuację finansową

Żaden bank nie będzie przychylnie patrzył na konsumenta, który przedstawi mu bogata historię niespłaconych długów. Jeżeli zależy nam na kredycie, pospłacajmy najpierw wszystkie wymagalne zobowiązania. Nie ma przy tym znaczenia, czy zapomnieliśmy zapłacić mandatu, faktury czy też rachunku za abonament telewizyjny. Jeżeli nie jesteśmy pewni, ile i komu jesteśmy dłużni – zwróćmy się z zapytaniem do Biura Informacji Kredytowej lub Biura Informacji Gospodarczej.

Pamiętajmy o dokumentowaniu naszych dochodów

To naprawdę leży w naszym interesie. Banki udzielają kredytów jedynie w oparciu o dochody, które są legalne. Dochody osiągane z pracy na czarno po prostu dla banku „nie istnieją” nawet, gdyby wynosiły równowartość czterech średnich krajowych pensji miesięcznie.

Ograniczajmy zbędne wydatki

To truizm, ale nie dla wszystkich. Spróbujmy prowadzić przez kilka miesięcy dzienną listę tego, na co wydajemy pieniądze. Być może kupujemy za dużo papierosów albo zbyt często wychodzimy ze znajomymi do lokalu. Dokonajmy możliwie obiektywnej oceny i spróbujmy – przynajmniej przez jakiś czas się ograniczać.

Przemyśl udzielenie dodatkowego zabezpieczenia

Banki chętnie przyjmują w zabezpieczenie nieruchomości, ale przyjmą także samochód lub inne, kosztowne mienie. Wynika to z tego, że jeżeli nie będziemy spłacali swoich zobowiązań, bank może z łatwością zaspokoić się z przedmiotu zabezpieczenia. Czuje się więc bezpiecznie.

To tylko kilka z wielu prostych i skutecznych sposobów zwiększenia swojej zdolności kredytowej. Jeśli jednak je zastosujemy, bardzo szybko zorientujemy się, że przynoszą oczekiwane efekty.