Co to jest i jak sprawdzić BIK?

Starając się o kredyt lub pożyczkę, jesteśmy zobowiązani do podania szeregu danych we wniosku kredytowym. Informacje te dotyczą zarówno naszych danych osobowych, jak i informacji o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. W taki sposób banki oraz inne instytucje finansowe weryfikują, czy nasza forma zatrudnienia, długość stosunku pracy oraz wynagrodzenie spełnia wymagania do przyznania kredytu. Czyli po prostu sprawdzają naszą zdolność kredytową (Zdolność kredytowa). Oprócz tego banki weryfikują jeszcze dodatkowo naszą historię kredytową. Jest to historia tego, czy terminowo i sumiennie spłacaliśmy wszystkie nasze przyszłe zobowiązania. Do weryfikacji historii kredytowej, banki wykorzystują Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Biuro Informacji Kredytowej jest ogólną bazą, która gromadzi oraz przetrzymuje informacje o wszystkich naszych dotychczasowych zobowiązaniach kredytowych. Zbierane są dane zarówno o kredytach bankowych, jak i pożyczkacj gotówkowych oraz kredytach ratalnych. Każdy klient trafia do BIK w momencie, kiedy podpisał pierwszą umowę kredytową bądź ratalną. Informacje, które są gromadzone w bazie mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. To właśnie na podstawie wszystkich zgromadzonych informacji o naszej przeszłości kredytowej, instytucja, w której staramy się o finansowanie, podejmuje decyzję kredytową. Jest to bardzo ważny element procesu kredytowego.

Dlatego ważne jest, by dbać o terminowość spłat kredytów i pożyczek, co będzie skutkować pozytywnymi informacjami w BIKu. Dzięki temu bez problemu otrzymasz dodatkowe środki finansowe. W BIKu analizowana jest nie tylko historia terminowej spłaty zobowiązań. BIK zbiera także informacje o aktywności kredytowej, wykorzystywaniu limitów kredytowych dostępnych w ramach kart kredytowych i limitów w rachunku oraz częstotliwości ubiegania się o kredyty i pożyczki. Te elementy składają się na ogólną ocenę (tak zwany scoring) klienta.

W jaki sposób możemy sprawdzić informacje zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej

Informacje zgromadzone w BIK są widoczne dla instytucji finansowych podczas rozpatrywania wniosku kredytowego. Jednak każda osoba prywatne również może śledzić swoją historię kredytową oraz informację, które widnieją w bazie. Po wejściu na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej zarejestruj się oraz potwierdź swoją tożsamość. Po weryfikacji, mamy możliwość pobrania swojego najświeższego raportu BIK. Ponadto możesz sprawdzić, w jaki sposób kształtuje się Twoja wiarygodność finansowa. Jest to wygodna opcja, gdyż cały raport możemy pobrać bez wychodzenia z domu. Cena pobrania takiego raportu różni się w zależności od tego, czy chcemy pobrać taki raport jednorazowo, czy planujemy wykupić pełen zakres usług. W tym drugim wariancie, będziesz miał/a możliwość podglądania swoich danych w BIK przez cały czas.

Różnica pomiędzy BIK a BIG

Choć wiele osób nie ma takiej świadomości, istnieje dość istotna różnica pomiędzy BIK a BIG. Osobnymi podmiotem, w którym gromadzone są nasze dane to Biura Informacji Gospodarczej. Tam trafiają informację na temat potencjalnych opóźnień związanych z płatnością za bieżące rachunki jak telefon, gaz czy prąd. Banki obecnie jednak weryfikują swoich klientów również za pośrednictwem takich baz.

Dokładny opis jak przejść krok po kroku procedurę w BIK znajdziesz także tutaj – http://www.wktorymbanku.pl/jak-sprawdzic-bik/